website translator plugin

Αρχική σελίδα | Οι δάσκαλοί μας | Υποστηρικτικό υλικό | Δραστηριότητες | Εργασίες Μαθητών | Τα Φρέσκα | Ελεύθερη ώρα | Σύνδεσμοι

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ & ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ
ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ & ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ Δ/ΝΣΗ Π. & Δ. ΕΚΠ/ΣΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
Δ/ΝΣΗ ΠΡΩΤ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ Α’ ΑΘΗΝΑΣ
11ο ΔΗΜ. ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ
Ταχ. Δ/νση : Μ. ΚΟΡΑΚΑ 44 – Κ. ΠΑΤΗΣΙΑ
Ταχ. Κώδικας : 10445
Τηλ. : 2108319372
ΦΑΞ : 2108319372
Ε- mail : mail@11dim-athin.att.sch.gr

Web-Site : http://11dim-athin.att.sch.gr/

ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ 11ου Δ.Σ. ΑΘΗΝΩΝ

Το 11ο Δ.Σ. Αθηνών, 4ης Περιφέρειας Διαμερίσματος Αθηνών, ιδρύθηκε σαν 5/θέσιο, την 11η Απριλίου 1974.

Αρχικά, στεγάστηκε στο διδακτήριο του 31ου Δ.Σ. Αθηνών, το οποίο βρίσκεται στην οδό Κόρακα 44 και Παπαναστασίου, και λειτούργησε για πρώτη φορά το σχολικό έτος    1974 - 1975.

Στο ίδιο διδακτήριο, στεγάστηκαν και το 63ο & 75ο Δ.Σ. Αθηνών. Στο 11ο Δ.Σ., κατά την έναρξη της λειτουργίας του, γράφτηκαν μαθητές από το 31ο και 63ο Δ.Σ. και επιπλέον, όσοι προσέρχονταν από άλλα σχολεία, Δημόσια ή Ιδιωτικά.

Αποτέλεσμα αυτής της εγγραφής, ήταν ο αριθμός κατά τάξεις να παρουσιάζει μεγάλη διαφορά.

Το πρόβλημα αυτό λύθηκε, κατά το δεύτερο έτος λειτουργίας του σχολείου, καθώς, κατόπιν συνεννόησης των Δ/ντών των συστεγαζόμενων σχολείων, καθορίστηκαν επακριβώς οι αριθμοί έναρξης και λήξης των οδών των σχολικών περιφερειών και αποκαταστάθηκε, σχετικά, η ισορροπία του αριθμού των μαθητών στις τάξεις.

ΜΕΤΑΣΤΕΓΑΣΗ ΤΟΥ 11ου Δ.Σ. ΑΘΗΝΩΝ

Τον Φεβρουάριο του 1981, έγινε μεταστέγαση του σχολείου σε νεόκτιστη πτέρυγα του 31ου Δ.Σ. Αθηνών, η οποία εφάπτεται με το παλιό διδακτήριο.

Η πτέρυγα αυτή, διέθετε 12 αίθουσες διδασκαλίας και 2 γραφεία.

ΣΗΜΕΡΑ

Σήμερα, το 11ο Δ.Σ. συστεγάζεται με το 63ο Δ.Σ. Αθηνών, καθώς επίσης και με τα 105ο & 64ο Νηπιαγωγεία Αθηνών, και λειτουργεί σαν 10θέσιο Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο.

Εκτός από τις σχολικές αίθουσες, και κατόπιν ενεργειών του απελθόντα Διευθυντή του σχολείου κ. Ανδρεόπουλου Αθανάσιου και του διδακτικού προσωπικού,  διαμορφώθηκαν και λειτουργούν αίθουσες προβολών video , Η.Υ. και Βιβλιοθήκης .